Izložba u Galeriji Modulor: Vis i Anatomija otoka

18/02/2015

U utorak, 24. veljače 2015., u 19:00 sati, u Galeriji Modulor Centra za kulturu Trešnjevka otvara se izložba Vis i Anatomija otoka, autora Boška Budisavljevića.

Od  2012. godine na otoku Visu provodi se petogodišnji program pod nazivom „Anatomija otoka“. Cilj programa je podizanje razine kulturne ponude otoka Visa. Program se realizira kroz simpozije i radionice, te prateće projekte. Svake se godine organizira simpozij s gostima-predavačima iz Hrvatske i svijeta, te studentska radionica.

Predavanja na simpoziju održao je čitav niz stručnjaka s raznih područja, među kojima i dvoje poznatih arhitekata, Kengo Kuma i Kazuyo Sejima iz Japana. Teme izlaganja odnosile su se na arheološke, povijesne, arhitektonske, urbanističke i gospodarske aspekte otoka Visa, ali i nekih drugih sredina.  Na radionicama svake godine sudjeluju studenti arhitekture s pet fakulteta: Arhitektonskog fakulteta iz Zagreba, Građevinsko-arhitektonsko-geodetskog fakulteta iz Splita, Arhitektonskog fakulteta iz Ljubljane te Keio i Tokyo univerziteta iz Japana, a od 2014.  sudjeluju i fakulteti iz Pariza i Graza.

Zanimljivost predloženih  studentskih radova je u tome što se  njima ne predviđa gradnja novih objekata, već se rješenja nalaze u  različitim vrstama jednostavnih, efektnih i korisnih  intervencija na lokalitetu grčke Isse, drugim otočkim lokalitetima u viškim selima kao i na zapuštenim prostorima grada Visa i Komiže.

Izložba prikazuje dosadašnje rezultate i prijedloge te foto-dokumentaciju nastalu tijekom trajanja projekta . Sama izložba se sastoji od dva dijela. U prvom je prikazana kratka povijest otoka Visa, karakteristični objekti graditeljske baštine i elementi bioraznolikosti otoka. Uz to je prikazana bogata aktualna kulturna djelatnost otoka kroz plakate kojima se ta događanja najavljuju.

U drugom djelu izložbe su prikazani studentski radovi s radionica. Ovi radovi pokazuju mogućnosti podizanja kulturne i turističke ponude , bilo da se radi o  arheološkim lokalitetima i povezivanja grada s tim sadržajima, bilo oživljavanja dijelova grada Visa i Komiže te danas gotovo nenastanjenih viških sela...

Za vrijeme trajanja izložbe biti će održana i predavanja s gostima-predavačima sa suradničkih institucija: Agronomskog fakulteta, Ekonomskog instituta, Instituta za društvena istraživanja, Instituta za etnologiju i folkloristiku.

Više informacija i raspored predavanja nalazi se OVDJE.