Otvorenje izložbe Hermana Bolléa - Graditelj hrvatske metropole

 

15/04/2015

U Muzeju za umjetnost i obrt, u petak, 17. travnja 2015. u 19 sati, otvara se izložba posvećena Hermanu Bolléu.

Izložbu prati raznovrstan i zanimljiv popratni program:

· Predavanja
· Koncerti
· Nagradni natječaj Bollé vašim očima - pozivamo građane da šalju svoje fotografije Bolléovog Zagreba na muzejsku FB stranicu. Žiri će odabrati 10 najboljih i staviti njihove fotografije na konačno glasanje na muzejsku FB stranicu. Finalisti dobivaju na poklon katalog izložbe, a pobjednik osvaja i godišnju ulaznicu za sva događanja u Muzeju za umjetnost i obrt u 2016.
· Besplatna vodstva do 30.6.→ utorak-subota u 11 i 17,30 sati; nedjelja u 11 sati.
· Kreativne radionice Rječnik arhitekture od 30.5. do 13.6.→ subotom 10-14 sati; za vrijeme ljetnih praznika od 17.-20.6. svakim danom od 10-16 sati.
· Izložba radova nastalih u kreativnim radionicama – otvorenje u utorak 23. lipnja u 12 sati.

Dragan Damjanović, autor izložbe i monografije te predstojnik katedre za modernu umjetnost i vizualne komunikacije Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, izjavio je na konferenciji za novinare uoči izložbe o Bolléu: Tri su uočljiva naglaska na izložbi – priča o Bolléu kao restauratoru, a najznamenitiji je primjer zagrebačka katedrala, zasebna je priča o Bolléu kao osobi i njegovom privatnom i društvenom životu, a neizostavno je i prikazivanje njegovih projekata u Zagrebu te o stvaralaštvu na području umjetničkog obrta. Potonji dio izložbe svjedoči o možda najplodnijem dijelu njegova opusa. Projektirao je sve, danas bismo rekli, od igle do lokomotive – stolove, draperiju, pa čak i zastave za obrtničku školu i vatrogasno društvo. Na primjeran je način surađivao s obrtničkim majstorima, na primjer sa stolarom Dragutinom Turkovićem, ali i s majstorima koji su realizirali njegove nacrte za vitraje. U postavu izložbe ne bježimo ni od kontroverza koje su pratile Bolléov rad i život. Zahvaljujući njegovim nasljednicima iz Karlovca izložba je obogaćena i predmetima iz njegove ostavštine, kao što su crteži na temelju kojih je Strossmayer uočio Bolléov talent i odlučio dati mu priliku da promijeni lice tadašnjeg Zagreba. Uostalom, Bolléov projekt zagrebačkog groblja na Mirogoju do danas ostaje jedan od jedinstvenih primjera takve namjenske gradnje u Europi, a onodobni Bolléovi oponenti nisu nalazili drugih riječi do tvrdnji kako Mirogoj uopće ne podsjeća na obilježja njegova stvaralaštva.

Zanimljivo je spomenuti i popratni glazbeni program kao poveznicu s obilježjima muzejskog izložbenog programa. Tom prigodom Josip Nalis, direktor Koncertne direkcije Zagreb najavio je koncerte koji će se održavati na lokacijama koje je Bollé obilježio svojim stvaralaštvom. Slijed koncerata započinje u crkvi sv. Marka na Gornjem Gradu, nastavlja se u crkvi sv. Marije na Dolcu te u paviljonu uz meteorološki stup na Zrinjevcu.

Više o programu možete saznati na stranici Muzeja za umjetnost i obrt, muzejskoj Facebook stranici te na stranici Orisa.

Izložba je otvorena do 23. kolovoza 2015.