32. Piranski dani arhitekture: nominacije za Piranesi

 

10/11/2014

U Piranu, u Sloveniji 22. Studenog 2014. održat će se 32. Piranski dani arhitekture.

Tema ovogodišnjih Piranskih dana je Vision of Architecture.  Deset arhitekata iz cijeloga svijeta održati će sedam predavanja na ovu temu i predstaviti svoje radove, a sudionici će imati priliku i razgledati šest popratnih izložbi: Piranesi 2014, Start‐up Home : Housing for young people, Fragments of Envisioned Reality ‐ IAT studios, Brick is Beautiful II, Square i Scandinavian Architectural Impressions.

U izbor za dodjelu nagrade Piranesi nacionalni selektori iz Austrije, Češke, Grčke, Mađarske, Italije, Slovačke, Slovenije i Hrvatske predložili su po pet projekata, iz matične države.

Ove godine selektor Maroje Mrduljaš je za nagradu predložio sljedeće projekte: Gradsku knjižnicu Labin (D. Gamulin, M. Grubiša, I. Presečan, I. Žalac), Stalan postav antike u Arheološkom muzeju u Zadru (I. Letilović, I. Pedišić), Park Principij u Rijeci (N. Fabijanić), Trg Petra Zoranića u Zadru (Kostrenčić i Krebel) i plažu Mulini u Rovinju (3LHD).

Nacionalne selekcije za Piranske dane arhitekture standardno se sastoje od 5 projekata i nisu uvjetovane krovnom temom. No, usprskos tom komornom formatu, moguće je osmisliti selekciju koja je problemska i tematska, pogotovo ukoliko to dozvoljava raspoloživa dvogodišnja arhitekotnska produkcija.

Ove godine za hrvatski nastup odabrane su realizacije koje se mogu svesti pod zajedničku poveznicu nadograđivanje naslijeđa. Svi odabrani projekti intervencije su u već ranije formiranim porstronim situacijama i unapređuju njihove kulturne vrijednosti i uporabne potencijale. Tako se afirmira pristup recikliranja resursa, kritičke afirmacije povijesnih slojeva i aktivnog dijaloga s ambijentom.

Dijapazon zadataka, projektantskih pristupa i estietika je namjerno raznolik i apostrofira neke od ključnih tema urbanog ali i šireg društvenog razvoja u Hrvatskoj danas.

Knjižnica u Labinu na šarmantan i programski suvremen način aktivira potencijale post-industrijskih okoliša i nadograđuje se na već formirane socio-kulturne identitete. Stalni postav antike Arheološkog muzeja u Zadru na suvremen način ostvaruje dijalog i s antičkim artefaktima i s modernističkom arhitekturom u kojoj je smještena.

Projekt Principija na Trstatu u Rijeci u slojevitom kontekstu afimira povijesnost i nudi aktivan javni gradski prostor. Trg Petra Zoranića u Zadru na krajnje složenom urbanom mjestu formira skladan, vitalan okvir za urbane aktivnosti i inovativno prikazuje arheološke nalaze.

Plaža Mulini u Rovinju smještena je u prekrasnom prirodnom ambijentu, u neposrednoj blizini grupacije modernističkih i suvremenih hotela i pokazuje kako industrija turizma može biti polazište sa suvremeni dizajn javnog prostora.

Svi odabrani projekti, od kojih niti jedan nije kuća, adresiraju javnu domenu, polazeći od sasvim različitih zadataka i tema. Odabir radova ujedno je i pohvala naručiteljima koji su arhitektima pružili priliku da u već definiranim situacijama ostvare suvremene doprinose. Također, odabir afimira i uprnost i sposobnost arhitekata da u projektima koji su naročito zathtjevni po pitanju pregovaranja s različitim institucionalnim i drugim akterima razvoja izgrađeno okoliša doslijedno realiziraju svoje zamisli.
Maroje Mrduljaš

Osim glavne nagrade, dodjeljuje se i priznanje najboljem studentskom projektu. Po dva projekta nominiraju selektori s arhitektonskih fakulteta u regiji. Iz Hrvatske su ove godine nominirani sljedeći projekti: Film Town Mejaši (studentica Zrinka Visković, mentor Saša Begović), Solin XP ( studentica Mia Vučić, mentor Neno Kezić), Interpolacija u predgrađu Zagreba (studentica Iva Martinis, mentor Petar Mišković), Projekt novog gradskog centra u bivšim barakama u Zagrebu (student Pero Vuković, mentor Tonči Žarnić).

Više o Piranskim danima arhitekture možete pročitati ovdje.