Mirko Ilić o tipografiji

 

22/01/2014

Posjetili smo predavanje koje je Mirko Ilić, dizajner i ilustrator, održao u utorak 21.01.2014. u prostorijama DAZ-a. Kroz prezentaciju knjige 'Lettering Large: Art and Design of Monumental Typography', čiji je autor zajedno s kritičarom dizajna Stevenom Hellerom, Ilić je publici približio suvremene forme korištenja tipografije. Tekst i slovo ne moraju biti samo prenositelji poruke, već svojom aplikacijom, dimenzijom, pozicijom i oblikovanjem mogu biti dio arhitekture pa cak i definirati javni prostor. Knjiga je podijeljena na cjeline koje govore o tipografiji koja se koristi u prirodi, na zgradama (2D i 3D), na trgovima te usputna tipografija.

Ovakva primjena tipografije postoji već dugi niz godina - Ilić je pokazao primjere izrađivane kroz povijest, često u prirodi, koji su se mogli pročitati samo iz zraka. Na početku su to bile poruke za bogove, a kroz vrijeme natpisi su upućivani susjedima, državama... U današnje vrijeme i korporacije su se počele služiti istim metodama.

Aplikacija tipografije na fasadama, zahvaljujući tehnologiji i mogućnostima, postala je sve učestalija. Osim 2D aplikacije bojom (primjer zgrade agencije Bruketa & Žinić u Zagrebu), izvode se i 3D slova u različitim materijalima, koja se jednostavno obrađuju laserom. U posljednje vrijeme nisu više rijetkost niti skulpture izrađene isključivo od (predimenzionirane) tipografije - jedan od najpoznatijih primjera je projekt turističke promocije Amsterdama u sklopu kojeg su na nekoliko mjesta u gradu postavljene velike skulpture 'I amsterdam', vječno prepune veselih turista.

Hrvatski dizajneri, fotografi i umjetnici čiji su radovi uključeni u knjigu su Šime Strikoman, Ante Rašić (i Studio Rašić), Robert Čanak (TBWA/RAAD), Damir Fabijanić, Brigada i Bruketa&Žinić OM, Damir Gamulin, Robert Leš, Branimir Sabljić, Krešimir Stanić i Viktor Popović.

Paul Buckley i Mirko Ilić kustosi su izložbe 'Penguin Book Covers' koja je otvorena nakon predavanja u galeriji Hrvatskog dizajnerskog društva, a traje do 8. veljače 2014. Riječ je o putujućoj izložbi posvećenoj omotima knjiga slavne izdavačke kuće Penguin Books čija je turneja započela povodom Penguinovog 75. rođendana. Prije tri godine istim je povodom objavljena i knjiga 'Penguin 75' u kojoj je dugogodišnji kreativni direktor Penguina Paul Buckley sakupio pregled od 75 najzanimljivijih naslovnica njihovih izdanja te im pridodao i kratke tekstove dizajnera i ilustratora, ali i samih pisaca, koji opisuju proces i okolnosti nastanka svake pojedinačne naslovnice ili serije naslovnica. Izložba je koncipirana na sličan način, ali je do danas proširena na preko 250 izložaka, okupljajući tako dizajnerske, ilustratorske i spisateljske doprinose autora poput Paul Austera, Nicholas Blechmana, David Byrnea, Brian Cronina, Elizabeth Gilbert, Hanifa Kureishija, Roseanne Serra, Arta Spiegelmana, Rubena Toleda, Tomera Hanuke, Paula Sahrea, Chrisa Warea, i mnogih drugih dizajnera i ilustratora, kao i autora knjiga i Penguin predstavnika. Kustosi projekta su Paul Buckley i Mirko Ilić, čijom je zaslugom izložba i pristigla u Zagreb.